logo
Szukaj
Close this search box.

Gdy śliczna Panna

Szopka

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia kilka refleksji na temat kolęd.

Wspólne granie oraz praca z nagraniami

Jestem fanem ucznia się poprzez granie z innymi muzykami, oraz poprzez pracę z nagraniami. Ci, którzy mają szczęście kolędować w gronie profesjonalnych muzyków mogą czerpać wiedzę  i umiejętności bezpośrednio od nich. Jeśli jednak ma się ochotę na indywidualną pracę z nagraniami pojawia się pewien problem. Mnogość różnych wersji, opracować, interpretacji jest tak wiele, że można się tylko złapać za głowę. Tym, którzy lubią tradycyjne wykonania przychodzę z pomocą.

Kolędy na płytach

Moim ulubionym nagraniem tradycyjnych polskich kolęd jest płyta Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego – Tradycyjne Kolędy Polskie. Ta płyta znajduje się w wersji winylowej w zbiorach naszych rodziców. Niestety obecnie nie jest dostępna w sklepach, w iTunes’ie ani na Spotify. W tym albumie znajdziemy nieskomplikowane i tradycyjnie brzmiące wersje polskich kolęd i pastorałek. Poniżej przykład opracowania jednej z nich.

Gdy śliczna Panna

Niniejsze opracowanie pozwala na naukę gry na gitarze jako instrumencie melodycznym oraz na naukę akompaniamentu. Kolęda nagrana została w tonacji Ab – dur. Dlatego zakładając kapodaster na pierwszy próg możemy wykorzystać gitarowe chwyty i pozycje zapożyczone z tonacji G – dur.  Podczas lekcji gry na gitarze dobieramy czasem tonację uwzględniając predyspozycje głosu ucznia. Alternatywnym rozwiązaniem jest przetransponowanie nagrania o jeden półton dół. Moją ulubioną aplikacją do takich zadań jest Transcribe!