logo
Szukaj
Close this search box.

Gra na gitarze (nie) boli

Bór Ręki

Co może boleć gitarzystów?

Nauka muzyki daje wiele przyjemności i satysfakcji. Jednak gra na gitarze, jak każda aktywność manualna może przysporzyć pewnych dolegliwości. Gitarzyści nierzadko skarżą się na bóle opuszków palców, nadgarstków, łokci i pleców. Postaram się opowiedzieć w kilku słowach o zachowaniu zdrowia z mojego punktu widzenia – praktykującego gitarzysty.

Zdrowy tryb życia

Po pierwsze zdrowy styl życia. Nawet najlepsza technika gry na gitarze nie zastąpi systematycznego ruchu, zdrowej diety, masaży, stretchingu i snu. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o to, żeby żyć zdrowo.

Technika gry na gitarze a zdrowie

Po drugie należy zdać sobie sprawę z tego, że nie istnieje jedna najlepsza technika gry na gitarze. W zależności od gatunku, tradycji, instrumentu, budowy ciała oraz wielu innych czynników można na gitarze grać w bardzo różny sposób. Istnieją jednak uniwersalne zasady wspólne dla wszystkich technik, które są zdrowe dla naszego organizmu.

Ergonomia gry na instrumencie

Ergonomia ruchu jest jedną z takich zasad. Należy szukać rozwiązań, które wymagają najmniejszego wysiłku zapewniając jednocześnie świetne brzmienie. Oszczędności energetycznych można szukać zarówno w sile napięcia mięśni jak i w odległościach, które pokonują nasze dłonie i palce.

Prawidłowa praca mięśni

Pulsacyjna praca mięśni, to kolejna zasada. Żaden mięsień nie powinien być trwale napięty. W trakcie gry warto szukać możliwości rozluźniania mięśni, kiedy ich praca nie jest konieczna. Co 5-10 minut warto rozluźnić ręce i opuścić je w kierunku podłogi. Z tego samego powodu co 45 minut trzeba zrobić przerwę od gry na gitarze, żeby nasze mięśnie pleców i ramion mogły odpocząć. W tym celu warto pójść na spacer, pogimnastykować się, a może pójść na drzemkę? 🙂

Oddychanie

Swobodne oddychanie to trzecia zasada, na którą zwracam uwagę. Oddech zapewnia prawidłową pracę mięśni i mózgu. Koncentracja, która towarzyszy nauce gry na gitarze może zaburzyć prawidłowe oddychanie. Dlatego warto poświęcać dodatkowy czas temu zagadnieniu. Każdą partię gitarową należy doprowadzić do etapu, w którym można ją wykonać przy jednoczesnym obserwowaniu własnego swobodnego oddechu.

Zapisz się na lekcje gry na gitarze do Michała Przerwy-Tetmajera. Zapytaj o wolne terminy.

Praktyczne wskazówki

Wymienione przeze mnie zagadnienia są złożone i wymagają nieustannego doskonalenia na każdym etapie nauki. Polecam uczyć się poprzez wnikliwe obserwowanie i naśladowanie gitarzystów, którzy mają łatwość i swobodę gry. Doświadczony pedagog może pomóc w osiągnięciu ergonomii gry, skierować uwagę na rozluźnianie mięśni oraz pracę z oddechem.