logo
Szukaj
Close this search box.

Nuty na gitarę

Nuty

Nuty na gitarę. Czy potrzebne?

Na to pytanie odpowiem w dwóch akapitach.

Zapis nutowy nie jest Ci potrzebny, jeśli grasz dla własnej przyjemności i nie potrzebujesz profesjonalnych umiejętności muzycznych; grasz gatunki muzyczne, które nie są ewidentnie kojarzone z zapisem nutowym (blues, rock); nauka zapisu nutowego Cię zniechęca.

Zapis nutowy jest potrzebny jeśli chcesz posiąść profesjonalny warsztat muzyczny. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o przeczytanie czegoś z nut, lub przygotowanie się do próby/występu z materiałów nutowych. Fascynują Cię gatunki, których bez znajomości nut trudno się nauczyć (muzyka klasyczna, jazz).

Skąd zdobywać nuty na gitarę?

Szkoła muzyczna lub prywatny nauczyciel gry na gitarze z pewnością pomoże Ci zdobyć odpowiednie materiały do nauki. Jeśli jednak jesteś początkującym samoukiem warto szukać materiałów dostosowanych do naszych upodobań muzycznych. Poniżej kilka propozycji:

Dla miłośników Rocka

Selections from Rolling Stone Magazine’s 500 Greatest Songs of All Time

Dla miłośników Jazzu

The Real Book – Volume I: C Edition

Dla miłośników muzyki klasycznej

Classical Music Themes for Easy Guitar

Dla miłośników muzyki Blue Grass

Blue Grass Complete: The Most Comprehensive Collection of Bluegrass Songs Ever Printed!

Istnieje bardzo wiele wydawnictw i publikacji. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak nauczyć się biegle czytać nuty

Poniżej przedstawię w punktach sugestie, które mogą pomóc w nauce czytania nut:

  • Czytaj codziennie
  • Czytaj bardzo powoli i starannie
  • Nie czytaj niczego dwa razy. Żeby efektywnie rozwijać umiejętność czytania potrzebujesz wciąż nowego tekstu (czym innym jest nauka gry danego utworu, a czym innym nauka płynnego czytania)
  • Trudniejsze teksty możesz czytać z nastawieniem wyłącznie na wartości rytmiczne, lub wyłącznie na wysokości dźwięków
  • Kiedy ćwiczysz grę na gitarze, nazywaj każdy dźwięk. Potrzebujesz dobrze poznać nazwy dźwięków na gryfie
  • Przeanalizuj, w których oktawach znajdują się dźwięki na gryfie (środkowe C4 jest na pierwszym progu na drugiej strunie). Pamiętaj, że gitara często transponuje o oktawę w dół (dźwięki brzmią oktawę niżej niż wynika to z zapisu nutowego).
  • Rozwijaj solfeż (metoda czytania nut głosem)
  • Szukaj praktycznych okazji do czytania (wspólne muzykowanie, jam session, próby, występy).

Samodzielne pisanie nut

Niezwykle ważnym narzędziem muzyka jest kształcenie słuchu. Osoby, które rozwijają tę umiejętność, mogą samodzielnie tworzyć opracowania nutowe ulubionych utworów. Sam praktykuję to od lat i posiadam setki opracowań, którymi dzielę się ze swoimi uczniami. W zasadzie nie korzystam z cudzych opracowań nutowych z trzech powodów. Po pierwsze nie chcę tracić okazji do rozwijania swojego słuchu muzycznego. Po drugie w takich opracowaniach często znajduję błędy. Po trzecie w opracowaniach rzadko podaje się nagranie, z którym dane opracowanie jest zbieżne, a ja wyznaję zasadę, że nic nie rozwija bardziej niż praca z prawdziwymi muzykami, którzy grają lepiej od Ciebie, lub ze wspaniałymi nagraniami. Moje opracowania nutowe wiernie oddają to, co słychać na wskazanym przeze mnie nagraniu.

Wyjątki

Istnieje muzyka, które została zapisana, ale nigdy nie doczekała się nagrań autora. To dotyczy kompozycji sprzed ery nagrywania dźwięku, ale nie tylko. Jednym z moich ulubionych publikacji tego typu jest książka do nauki improwizacji akordowej autorstwa Joe Pass’a.

Joe Pass Chord Solos: For Guitar, Vibes, and All Keyboard Instruments

Na koniec zapraszam do obejrzenia na YouTube mojego wykonania Bluesa z wyżej wymienionego podręcznika.