Lekcje gry na gitarze na Skype, Zoom – optymalizacja komputera
Poniżej przedstawiam konfigurację audio mojego komputera, pozwalającą na efektywne prowadzenie lekcji na Skype lub Zoom.
VoiceMeeter + Virtual Audio Cable
Te dwie aplikacje pozwalają na kierowanie źródeł dźwięku (mowa, gitara, aplikacje muzyczne) do moich głośników i/lub do głośników ucznia.
- Głośniki, słuchawki podłączone są do wyjść (output).
- Mikrofony, gitary i aplikacje podłączone są do wejść (input).
Wyjścia
W pierwszej kolumnie od prawej w mikserze VoiceMeeter pokazane są wyjścia.
- Wyjście A to dźwięk, który słyszę ja. To głośniki lub słuchawki podłączone do mojej karty muzycznej. Wybrałem tę kartę klikając przycisk A1.
- Wyjście B to wirtualne wyjście, z którego mogą korzystać takie aplikacje jak Skype, Zoom, itp. Jest to dźwięk, który usłyszą w głośnikach moi uczniowie.
Wejścia
W pierwszej kolumnie od lewej podłączona jest moja karta muzyczna AudioBox USB 96. Jest to dwukanałowa zewnętrzna karta muzyczna, do której podłączyłem mikrofon do mówienia oraz mikrofon do wzmacniacza gitarowego. W tym miejscu należy wybrać posiadaną kartę muzyczną. Ponieważ w pokoju słyszę się naturalnie, to źródło dźwięku kieruję jedynie do mojego ucznia, czyli do wyjścia B.
W drugiej kolumnie od lewej ustawiony jest wirtualny kabel CABLE Output. Dzięki niemu komunikator Skype podłączę niezależnie wprost do miksera. To, co słyszę od mojego ucznia, kieruję wyłącznie do moich głośników, czyli do wyjścia A.
W trzeciej kolumnie jest Virtual Input, do którego skierowane są wszystkie aplikacje z wyjątkiem Skype. W czasie lekcji najczęściej korzystam z programu Transcribe! oraz przeglądarki internetowej. Dźwięk ze wszystkich aplikacji muzycznych będzie słyszalny zarówno przeze mnie, jak i przez mojego ucznia, ponieważ skierowałem go do obu wyjść A i B.
Swój mikrofon i gitarę w mikserze ustawiam trochę głośniej niż aplikacje, żeby uczeń wyraźnie słyszał mój komentarz.
Skype
W ustawieniach Skype jako mikrofon wybieram VoiceMeeter, dzięki czemu wszystko, co podłączyłem do miksera i skierowałem do wyjścia B (mikrofon, gitara, aplikacje) będzie słyszalne przez ucznia.
Jako Głośniki wybieram wspomniany wcześniej Cable Input, dzięki czemu przejmuję kontrolę nad dźwiękiem płynącym z komunikatora. W mikserze jest to druga kolumna od lewej. Skype nie będzie automatycznie ściszał pozostałych aplikacji i nie będzie dublował dźwięku.
Wyłączam automatyczne dostosowywanie dźwięku, a poziomy głośności ustawiam na maksimum.
Zoom

W ustawieniach Zoom jako mikrofon wybieram VoiceMeeter, dzięki czemu wszystko, co podłączyłem do miksera i skierowałem do wyjścia B (mikrofon, gitara, aplikacje) będzie słyszalne przez ucznia. Identycznie jak w ustawieniach Skype.
Jako Głośniki tak samo wybieram Cable Input, dzięki czemu przejmuję kontrolę nad dźwiękiem płynącym z komunikatora. W mikserze jest to druga kolumna od lewej. Zoom nie przejmuje tak dużej kontroli nad aplikacjami jak Skype, ale nie będzie dublował dźwięku.

Zoom oferuje opcję “Enable Original Sound”, która wyłącza wszystkie udoskonalenia dźwięku, które w przypadku lekcji gry na gitarze mogą przeszkadzać. Tę opcję można zaznaczyć w ustawieniach zaawansowanych audio. Następnie podczas rozmowy należy przycisnąć guzik “Enable Original Sound”. Ze względu na tę możliwość zdecydowanie bardziej preferuję lekcje z użyciem czatu wideo Zoom.
Windows 10
W ustawieniach dźwięku Windows 10 zarówno Wyjście jak i Wejściu ustawiam na VoiceMeeter. Większość aplikacji będzie z nich korzystać domyślnie. Każda aplikacja, z której korzystamy w czasie lekcji, powinna być skierowana do VoiceMeeter. W mikserze mogę je kontrolować w trzeciej kolumnie od lewej Virtual Input.
Chcesz się zapisać na lekcję online? Zapraszam do kontaktu.
Podsumowanie
Zaproponowana przeze mnie konfiguracja pozwala na przeprowadzenie lekcji gry na gitarze z użyciem podkładów muzycznych w sposób bardzo efektywny. Istnieją z pewnością alternatywne rozwiązania – ten artykuł można potraktować jako pewien kierunek.