logo

Jak przygotować się do lekcji gry na gitarze przez Skype?

Kolaż - lekcje gry na gitarze przez internet

Czas pandemii koronawirusa zwrócił moją uwagę na możliwości, jakie daje sprzęt i oprogramowanie podczas prowadzenia lekcji online. Poniżej dzielę się moimi refleksjami jak przygotować się do lekcji przez Skype?

Oprogramowanie

Podczas lekcji konieczne jest użycie odtwarzacza plików mp3. Pliki mp3 przesyłam za pomocą maila, czatu albo folderu na dysku Dropbox lub Google należącym do ucznia. Folder w chmurze jest najwygodniejszą i polecaną przeze mnie metodą wymiany plików.

Moim ulubionym programem do odtwarzania plików muzycznych jest Transcribe! Pozwala on na zapętlenie fragmentu nagrania, dostosowania tempa oraz zapisania ustawień w dokumencie .xsc. Aplikacja jest płatna, ale w mojej opinii zdecydowanie warta swojej ceny.

W czasie lekcji konieczna jest możliwość jednoczesnego grania na gitarze, mówienia i przesyłania dźwięku z muzycznych aplikacji (programy DAW, odtwarzacze mp3, Transcribe!, YouTube, Spotify, itp.). Ani systemy operacyjne, ani Skype, nie dają optymalnych możliwości, żeby móc w ten sposób pracować. Znalazłem trzy sposoby rozwiązania tego problemu.

  1. Dźwięk z aplikacji muzycznych odtwarzany na głośniczkach urządzenia wraca do mikrofonu tego samego urządzenia. Jakość tego rozwiązania czasem spełnia oczekiwania, jednak w większości przypadków, z którymi miałem do czynienia, ten sposób nie pozwalał na płynne prowadzenie lekcji.
  2. W czasie lekcji obsługujemy dwa urządzenia. Jedno (np. smartfon) służy do rozmawiania. Drugie (np. laptop) pozwala na uruchamianie muzycznych aplikacji. Ten sposób jest prosty i niezawodny. Sprawdził się w 100% przypadków. Dźwięk jednak przeważnie nie jest najwyższej jakości. Metoda wybierana przez większość moich uczniów.
  3. Trzeci sposób polega na zainstalowaniu na komputerze wirtualnego miksera. Obecnie używam aplikacji firmy VB-Audio. Aplikacje te pozwalają na zmiksowanie wszystkich źródeł dźwięku (mikrofony, wejścia liniowe, aplikacje muzyczne) i przesłanie do innej aplikacji, np. Skype. Bardzo proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie. Niestety istnieje ograniczona ilość tego typu aplikacji. Część z nich jest płatna, a niektóre mają mało intuicyjny interface. Szczegółową konfigurację w systemie Windows 10 opisałem tutaj.

Łącze internetowe

Jest to czynnik, który znacząco wpływa na jakość lekcji online. Z mojego doświadczenia wynika, że zarówno internet przewodowy i bezprzewodowy daje możliwość swobodnego prowadzenia zajęć bez zakłóceń. Microsoft dla rozmów wideo o wysokiej jakości zaleca wydajność łącza w obu kierunkach na poziomie 500 kb/s. Wydajność internetu można zmierzyć za pomocą strony https://www.speedtest.net/

Kamera

Niestety kamera wbudowana w laptopa czy smartfona ma zbyt wąski kąt, żeby objąć rozmówcę wraz z jego gitarą. Preferuję użycie kamerki internetowej umieszczonej w większej odległości (może być na statywie).

Mikrofon

Jakość mikrofonów wbudowanych we współczesne smartfony, laptopy i kamerki internetowe jest wysoka i pozwala na bezproblemową komunikację podczas zajęć. Oczywiście na potrzeby edukacji muzycznej warto wyposażyć się w zewnętrzną kartę muzyczną i lepszy mikrofon, np. niezwykle uniwersalny i stosunkowo niedrogi mikrofon Rode NT1. Nie każdy mikrofon jednak dobrze sprawdzi się podczas lekcji Skype.

Lekcje gry na gitarze Skype z Michał Przerwą-Tetmajerem

Zapisy na lekcje gry na gitarze przez internet z Michałem Przerwą-Tetmajerem: https://nauka.tetmajer.pl

Latest Post