logo
Szukaj
Close this search box.

Jam session przez Internet.

Słup telegraficzny i gitara

Jam session przez Internet. Czy to możliwe?

To co kiedyś wydawało mi się nierealne dziś stało się rzeczywistością. Obecnie mam za sobą trochę doświadczeń związanych z użyciem aplikacji FarPlay. Jest to bardzo lekka aplikacja pozwalająca na przesyłanie dźwięku z niezauważalnym opóźnieniem. Muszę przyznać, że jammowanie tą metodą jest bardzo satysfakcjonujące. Trochę brakuje kontaktu wzrokowego w czasie rzeczywistym, ale można się bez tego obejść. Ta metoda pomaga mi w uczeniu gry na gitarze osób, które nie mogą przyjść na lekcję osobiście. Chętnie wykorzystuję ją też prywatnie do wspólnego jammowania z przyjaciółmi.

Wymagania

Sama aplikacja nie wystarczy, żeby wyeliminować opóźnienia. Oto lista dodatkowych wymagań:

  • Interfejs Audio (lub urządzenie, które go zastąpi).
  • Wszystko powinno być przewodowe: podłączenie do Internetu, słuchawki, itp. Technologie bezprzewodowe typu: Bluetooth, WiFi, itp. niestety generują opóźnienia.
  • Odległość między komputerami połączonymi światłowodowym Internetetm nie powinna przekroczyć +/- 800 km. Jammowałem w maksymalnej odległości 450 km i było świetnie!

Całe szczęście, w dzisiejszych czasach, spełnienie powyższych wymagań nie jest trudne do osiągnięcia.

Wykorzystanie nowych technologii w czasie indywidualnych lekcji gry na gitarze

Nowe technologie wciąż mnie zaskakuję. Nie wyobrażam sobie obecnie rozwoju muzycznego bez muzyki w formacie cyfrowym, programów do edycji nut czy cyfrowego modelowania brzemienia wzmacniaczy. Aplikacje do jammowania przez Internet w czasie rzeczywistym dołączają do zbioru nowoczesnych narzędzi, z którymi się nie rozstanę.