logo
Szukaj
Close this search box.

Gitara dla początkujących

Gitara dla początkujących

Gitara dla początkujących

Prawie każdy zaczynając naukę gry na gitarze zdaje sobie sprawę z tego, że będzie chciał grać na niej systematycznie. W związku z tym wybór gitary staje się sprawą priorytetową. W kilku akapitach przedstawię, to co przeważnie sugeruję moim uczniom zaczynającym “naukę od zera”.

Rodzaj gitary

Nie zagłębiając się nadmiernie w szczegóły, gitary na których grają moi uczniowie dzielą się na: akustyczne, klasyczne oraz elektryczne. 

Te gitary różnią się nie tylko wyglądem, ale również brzemieniem. Do każdej z nich zakładamy odpowiedni dla danego rodzaju komplet strun. 

Przechodząc do sedna. Warto wyrobić sobie zdanie na temat tego, który rodzaj gitar podoba nam się najbardziej. Warto zwrócić uwagę na to, jakich gitar używają nasi ulubieni artyści. Kiedy nabierzemy emocjonalnego stosunku do gitar, wybór będzie prosty.

Jeszcze raz podkreślam. Nasze upodobania są jedynym kryterium wyboru. Wbrew spotykanym opiniom, żadna z wyżej wymienionych gitar nie jest najlepsza dla osoby początkującej, tak samo jak nie jest prawdą, że ścielenia łóżka mężczyzna może nauczyć się jedynie w wojsku.

Rodzaje gitar

Budżet

Z metodycznego punktu widzenia im lepsza gitara tym większe korzyści:

  1. Przyzwyczajamy się do dobrego brzmienia
  2. Większa przyjemność z obcowania ze wspaniałym instrumentem
  3. Nie ma wymówek w stylu “źle brzmi, bo gitara jest za słaba”

Z ekonomicznego punktu widzenia można wybrać kilka strategii:

  1. Pożyczenie gitary od znajomych za darmo
  2. Kupienie najtańszej gitary – “najwyżej trafi do szafy, albo komuś ją pożyczę”
  3. Kupno gitary jako inwestycja – dotyczy raczej droższych instrumentów – “najwyżej odsprzedam z zyskiem”
  4. Money doesn’t matter

Żeby nie bolały paluszki

W tej kwestii ważniejsza jest regulacja instrumentu, niż rodzaj gitary. 

W uproszczeniu regulacji podlega:

  1. płaszczyzna progów 
  2. wysokość mostka i siodełka
  3. regulacja krzywizny gryfu za pomocą pręta (dotyczy gitar akustycznych i elektrycznych)
Regulacja gitary

Istnieją serwisy gitarowe, gdzie wykonywane są tego typu usługi. Kupując nową gitarę, warto mieć świadomość, że być może taki serwis nie był jeszcze należycie wykonany. Czasem nie warto gitary skreślać, ze względu na brak wygody.

Wygląd

Uważam, że wygląd gitary ma duże znacznie. Nie uznaję stwierdzenia, że “gitara ma brzmieć, a nie wyglądać”. Jeśli jesteśmy wrażliwymi na sztukę – design również – ludźmi, wygląd gitary ma znaczenie i wpływa na przyjemność wynikającą z obcowania z instrumentem, a także na naszą motywację do ćwiczeń. Tak! Kupujmy ładne gitary 🙂