Zdecydowanie daleko mi do karykatury, którą przygotowałem dla ozdobienia tego tekstu… Uczniowie, którzy mnie znają, wiedzą, że jestem oazą cierpliwości i wyrozumiałości. Mojej metodzie przewodzą jednak pewne założenia.
Po pierwsze: jam session! To najlepsza znana mi metoda uczenia się muzyki. Czytając biografie wielu artystów, których podziwiam, i przyglądając się swoim nauczycielom oraz zdolnym kolegom, zauważyłem, że to właśnie regularne uczestniczenie w jam sessions jest wspólnym mianownikiem ich sukcesu. Żeby rozpocząć jammowanie na lekcjach, przedstawiam akompaniamenty, główne motywy melodyczne, ale także pokazuję wiele praktycznych umiejętności, takich jak określanie tempa, czy komunikacja wzrokowa. Na potrzeby wspólnego grania ćwiczymy techniki komponowania solówek i improwizacji, i to już od pierwszych lekcji! Intra i charakterystyczne riffy, które często stanowią zasadniczą część ćwiczeń początkujących gitarzystów, w tym przypadku stają się istotnym dodatkiem do jam session – wisienką na torcie.
Praktyka czyni mistrza
Na lekcjach gry na gitarze bardzo dużo gram z uczniami. Repertuar bywa przeróżny. Rock, pop, blues, jazz, bluegrass, grunge, kolędy… wszystko, co nadaje się do wspólnego grania. Z rekordzistami jestem w stanie zagrać 9 utworów podczas jednej lekcji, jednak średnią określiłbym jako dwa do czterech kawałków podczas jednych zajęć. Jeśli utwór stał się zbyt łatwy, gramy go w wielu tonacjach, zmieniamy metrum… Jeśli jest zbyt trudny, dzielimy go na kilka niezależnych etiud. Taka praktyka czyni mistrzów, a dla mnie też jest dobrą zabawą i niekończącym się źródłem motywacji do pracy.
A gdyby tak usiąść i zagrać na gitarze samemu…
Nie tylko wspólnym graniem żyją muzycy. Opracowania utworów na gitarę solo, techniki fingerstyle są częstym obiektem zainteresowań gitarzystów. Osobom, którym nie słabnie motywacja, z biegiem czasu i rozwoju umiejętności, wprowadzam techniki pozwalające imitować cały zespół. Umiejętność gry na gitarze w ten sposób to dopiero satysfakcja!
Śpiew i gra na gitarze
Częstym sposobem wykorzystania gitary jest akompaniowanie do śpiewu. Śpiew i emisja głosu jest w kręgu moich zainteresowań. Chętnie podpowiadam uczniom, jak mogę rozwijać się w tym zakresie, ze szczególnym uwzględnieniem gry na gitarze w tym procesie. Nic tak nie motywuje do nauki podstaw zasad muzyki i umiejętności użycia kapodastera, jak dobranie idealnej tonacji gitarowego akompaniamentu do swojego głosu 🙂
Solfeż, kształcenie słuchu i zasady muzyki
Warto pamiętać, że uczniowie szkół muzycznych mają szereg przedmiotów dodatkowych. Osoby, które uczą się gry na gitarze prywatnie, często są tych zajęć pozbawione. Z tego powodu wprowadzam elementy solfeżu, kształcenia słuchu i zasad muzyki na zajęciach gry na gitarze. Co ciekawe, najwięcej zapytań dotyczących nauki teorii muzyki dostaję od osób, które na gitarze grają od wielu lat, ale czegoś im brakuje, żeby wyrazić się w pełni…
Indywidualne podejście
Każdy z moich uczniów ma swoją historię, aspiracje i możliwości. Trudno jest w kilku akapitach przedstawić metodę pracy, jednak mam nadzieję, że udało mi się osobom zainteresowanym nauką, przybliżyć moje podejście do pracy na lekcjach. Zapraszam do kontaktu!