Po ilu lekcjach gry na gitarze osiągniesz satysfakcjonujące efekty?

  • przez
Nauka gry na gitarze - Michał Przerwa-Tetmajer - Logo

Obserwowanie postępów w grze na gitarze

Przed rozpoczęciem nauki nie da się przewidzieć, jak szybko będzie następował rozwój umiejętności. Zależy to od zbyt wielu czynników. Warto jednak analizować poczynione postępy, żeby po pewnym czasie zdobyć wyobrażenie na temat dynamiki rozwoju. Im dłuższy będzie twój staż, tym lepiej będziesz potrafił przewidzieć, ile czasu potrzebujesz na opanowanie danej partii materiału.

Przyjemność z gry na gitarze

Satysfakcja z gry na gitarze może płynąć już od pierwszych chwil obcowania z muzyką i instrumentem. Nie musisz być wirtuozem, żeby grać dźwięki, które dają wiele przyjemności. W Studio Gitarowym Tetmajera prowadzę zajęcia w taki sposób, żeby każde ćwiczenie, każdy utwór i każda piosenka były dobrze brzmiącą muzyką.

Od czego zależy szybkość postępów

To, jak szybko uczymy się muzyki, zależy od niezwykle wielu czynników. Postaram się wymienić część z nich.

Praktyka

Praktyka jest absolutnie niezbędna, żeby rozwijać umiejętności gry na gitarze. Kluczowe jest granie z innymi muzykami, wykonywanie utworów i piosenek przed publicznością oraz nagrywanie ich. Pozwala to na zwiększenie świadomości dotyczącej sedna gry na gitarze.

Cechy charakteru

Determinacja, cierpliwość, konsekwencja i pracowitość to cechy, które z pewności pomogą ci osiągnąć dobre wyniki w nauce gry na gitarze. Rozwój muzyczny wymaga systematycznych codziennych ćwiczeń, a także pewnej rutyny. Jeśli jesteś osobą, którą nie jest łatwo zniechęcić i która wytrwale potrafi dążyć do wyznaczonych celów, to możesz spodziewać się satysfakcjonujących postępów. Jeśli nie, możesz te cechy w sobie rozwijać.

Czas

Jeśli zależy Ci na dynamicznym rozwoju, pracuj tak dużo, jak tylko jest to możliwe. Nie każdy może sobie na to pozwolić, ale codzienne wielogodzinne praktyki z pewnością pozwalają osiągać spektakularne efekty.

Optymalizowanie powtórek

Właściwe wykorzystanie swojego czasu ma kluczowe znaczenie dla wzrostu umiejętności. Całkiem nowe utwory i piosenki należy powtarzać z największą intensywnością. Te opanowane w pewnym stopniu można utrwalać nieco rzadziej. Na wykonywanie muzyki, która najlepiej nam wychodzi, z punktu widzenia gitarowego rozwoju, możemy przeznaczyć najmniej czasu.

Doświadczenia muzyczne

Twoje predyspozycje muzyczne mogą być bardzo wysokie mimo braku skończonych szkół muzycznych i doświadczeń w grze na instrumentach. Jeśli zdarza Ci się tańczyć, śpiewać przy różnych okazjach, a twoi rodzice w dzieciństwie śpiewali ci kołysanki i zabawiali cię rytmami, twoja muzykalność mogła się doskonale rozwinąć.

Kondycja fizyczna

Uprawianie sportu i rekreacji poprawia koordynację, zdolności manualne, uelastycznia mięśnie i ma dobroczynny wpływ na pracę mózgu. Tym samym w doskonały sposób przygotowuje do nauki gry na gitarze.

Sen i odpoczynek

Dla prawidłowego rozwoju umiejętności bardzo potrzebny jest sen i odpoczynek. Daj czas swojej podświadomej części umysłu na przetworzenie i uporządkowanie informacji.