logo
Szukaj
Close this search box.

Po ilu lekcjach gry na gitarze zobaczysz efekty?

Postępy w nauce gry na gitarze

Obserwowanie postępów w grze na gitarze

Przed rozpoczęciem nauki nie da się przewidzieć, jak szybko będzie następował rozwój umiejętności. Zależy to od zbyt wielu czynników. Warto jednak analizować poczynione postępy, żeby po pewnym czasie posiąść wyobrażenie na temat dynamiki rozwoju. Im dłuższy staż, tym lepiej można przewidzieć, ile potrzeba czasu na opanowanie danej partii materiału.

Przyjemność z gry na gitarze

Satysfakcja z gry na gitarze może płynąć już od pierwszych chwil obcowania z muzyką i instrumentem. Nie musisz być wirtuozem, żeby grać dźwięki, które dają wiele przyjemności. Prowadzę zajęcia w taki sposób, żeby każde ćwiczenie, każdy utwór i każda piosenka były muzyką dającą satysfakcję. To wpływa pozytywnie na motywację i tym samym optymalizuje postępy.

Od czego zależy szybkość postępów

To, jak szybko uczymy się muzyki, zależy od niezwykle wielu czynników. Postaram się wymienić część z nich.

Praktyka

Praktyka jest absolutnie niezbędna, żeby rozwijać umiejętności gry na gitarze. Kluczowe jest granie z innymi muzykami, wykonywanie utworów i piosenek przed publicznością oraz nagrywanie ich. Pozwala to na zwiększenie świadomości dotyczącej sedna gry na gitarze.

Cechy charakteru

Determinacja, cierpliwość, konsekwencja i pracowitość to cechy, które z pewności pomogą ci osiągnąć dobre wyniki w nauce gry na gitarze. Rozwój muzyczny wymaga systematycznych codziennych ćwiczeń, a także pewnej rutyny. Jeśli jesteś osobą, którą nie jest łatwo zniechęcić i która wytrwale potrafi dążyć do wyznaczonych celów, to możesz spodziewać się satysfakcjonujących postępów. Jeśli nie, możesz te cechy w sobie rozwijać 🙂

Czas

Jeśli zależy Ci na dynamicznym rozwoju, pracuj tak dużo, jak tylko jest to możliwe. Nie każdy może sobie na wielogodzinne praktyki dające spektakularne efekty. Jednak również praca z doskoku (tu minuta, tam dwie) może przynieść satysfakcjonujące wyniki. Warto wykorzystać, każdą, nawet najmniejszą chwilę.

Optymalizowanie powtórek

Właściwe wykorzystanie swojego czasu ma kluczowe znaczenie dla wzrostu umiejętności. Całkiem nowe utwory i piosenki należy powtarzać z największą intensywnością. Te opanowane w pewnym stopniu można utrwalać nieco rzadziej. Na wykonywanie muzyki, która najlepiej nam wychodzi, z punktu widzenia gitarowego rozwoju, możemy przeznaczyć najmniej czasu.

Doświadczenia muzyczne

Twoje predyspozycje muzyczne mogą być bardzo wysokie mimo braku skończonych szkół muzycznych i doświadczeń w grze na instrumentach. Jeśli zdarza Ci się tańczyć, śpiewać przy różnych okazjach, a twoi rodzice w dzieciństwie śpiewali ci kołysanki i zabawiali cię rytmami, twoja muzykalność mogła się doskonale rozwinąć. Ponoć kluczowe dla rozwoju muzykalności jest pierwsze 5 lat życia.

Kondycja fizyczna

Uprawianie sportu i rekreacji poprawia koordynację, zdolności manualne, uelastycznia mięśnie i ma dobroczynny wpływ na pracę mózgu. Tym samym w doskonały sposób przygotowuje do nauki gry na gitarze.

Sen i odpoczynek

Dla prawidłowego rozwoju umiejętności bardzo potrzebny jest relaks. Daj czas swojemu umysłowi na przetworzenie i uporządkowanie informacji w czasie, kiedy śpisz i odpoczywasz.