logo
Szukaj
Close this search box.

Lekcje gry na gitarze online

Kolaż - Gitara i aparatura

Lekcje gry na gitarze online na Skype

Długo byłem sceptyczny wobec udzielania lekcji zdalnie i przyjmowałem uczniów wyłącznie osobiście. Jednak od 14 marca 2020 roku zacząłem oferować lekcje gry na gitarze online za pomocą komunikatora Skype (Nick: michaltetmajer). Spotkało mnie miłe zaskoczenie i cieszę się z nowej perspektywy jaką daje to narzędzie.

Jak koronowirus wpływa na naukę gry na gitarze

Impulsem do zmiany stała się oczywiście konieczność pozostania w domach w związku z zaleceniami dla mieszkańców Warszawy dot. koronowirusa. Lekcje gry na gitarze online stały się jedynym sposobem na zachowanie ciągłości nauki gry na gitarze.

Nowe spojrzenie

Ponieważ w czasie lekcji online nie jest możliwa precyzyjna synchronizacja w czasie, wspólne granie nie jest możliwe. To diametralnie zmieniło metodę pracy, ponieważ wspólne muzykowanie do tej pory zawsze było podstawą i główną treścią lekcji.

Zdecydowałem się rozwinąć inny aspekt nauki, polegający na pracy z oryginalnymi nagraniami. Z pomocą programu Transcribe! w łatwy i szybki sposób mogę wyodrębnić z nagrania pętlę (ang. loop) w odpowiednim tempie i tonacji, które służą za doskonały podkład do ćwiczeń. Pętle różnej długości od krótkich 1-taktowych ćwiczeń, aż po pełne 32-taktowe formy, przesyłam uczniom wraz z odpowiednim poleceniem. Uczniowie w ten sposób krok po kroku mogą opanować ulubione utwory i doświadczyć gry w symulacji prawdziwego zespołu złożonego z doborowych muzyków.

Niedosyt grania

Po lekcji online z jednej strony czuję satysfakcję z dobrze wykonanej pracy i efektów jakie ona przynosi – ciągłość nauki nie jest przerwana, a uczniowie skutecznie budują repertuar. Nowa metoda pracy wprowadza też pewne urozmaicenie. Czuję jednak niedosyt, bo wspólne granie (a czasem też śpiewanie) na żywo zawsze sprawia mi wiele przyjemności.

Podsumowanie

Główne zalety

  • brak bariery odległości
  • oszczędność czasu na dojazdy
  • możliwość spotkania wielu nauczycieli z różnych miejsc na świecie
  • urozmaicenie metody nauki

Główne wady

  • brak możliwości synchronizacji i wspólnego grania
  • ograniczenia technologiczne i zdarzające się zakłócenia w czasie połączeń

Jak uczyć się gry na gitarze w czasie kwarantanny?

W obecnej sytuacji wady jednak bledną, bo jedyną alternatywą jest po prostu rezygnacja z lekcji. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu – wyjaśnię, jak najlepiej przygotować się do takiej lekcji, żeby przebiegła możliwie efektywnie i ciekawie.