logo
Szukaj
Close this search box.

Nauka gry na gitarze: lekcje prywatne, czy kurs online?

Gitarowy pytajnik

Indywidualne lekcje gry na gitarze

Spotkania oko w oko z nauczycielem gry na gitarze to najbardziej tradycyjna i sprawdzona forma nauki. To co w szczególności wyróżnia indywidualne lekcje gry na gitarze to możliwość wspólnego grania z nauczycielem (oczywiście jeśli nauczyciel praktykuje jam sessions z uczniami…). Dla części osób cenna może okazać się możliwość korygowania postawy, odpowiedniego rozluźnienia mięśni i poprawianie ustawień palców dzięki natychmiastowej i częstej interakcji, a nawet dzięki kontaktowi fizycznemu z nauczycielem (neurony lustrzane w siódmym niebie). To czy lekcje będą przyjemne i skuteczne w dużej mierze zależy od nauczyciela. Czy potrafi stworzyć dobrą relację z uczniem? Czy jest kompetentny? Czy potrafi motywować? Czy potrafi przyznać się do błędu lub niewiedzy? Nie zawsze łatwo znaleźć takiego nauczycieli w swojej okolicy, a do tego bywają drodzy. Nawet jeśli uda nam się odnaleźć właściwy adres i budżet pozwala nam na odpowiedni comiesięczny wydatek, to często okazuje się, że na wolne miejsca trzeba długo czekać. Poszukiwania zakończone sukcesem z pewnością zaowocują wartościowymi doświadczeniami. Jeśli jednak taka forma nauki jest utrudniona, lub niemożliwa wtedy pojawia się pytanie…

Czy kurs online gry na gitarze może być dobrą alternatywą?

Kusry online są odpowiedzią dla osób oczekujących dużej elastyczności czasu i miejsca. Dla osób bardziej doświadczonych kursy online są doskonałą formą pogłębiania i uzupełniania wiedzy. W tym akapicie skupię się jednak na osobach początkujących, bo to właśnie na etapie nauki od zera dylemat jest największy. Przechodząc prosto do sedna: im bardziej początkujący jest uczeń, tym więcej powinien dostać informacji zwrotnych od nauczyciela. Istnieją kursy, w których możliwe jest przesyłanie nagrania wideo do recenzji nauczyciela po każdej lekcji, co kilka lekcji, lub interakcja ograniczona jest jedynie do udziału w webinarze typu Q&A (pytania i odpowiedzi). Jest to czynnik, którym osoba początkująca powinna kierować się w pierwszej kolejności. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i umiejętności, konieczność interakcji z nauczycielem maleje. Wzrasta za to potrzeba sprawdzenia się w praktyce poprzez jam session, wspólne muzykowani, próby z zespołem, czy nawet występy przed życzliwą publicznością 🙂 Kursy online mają jedną dużą zaletę. Wideo instruktażowe, możemy odtworzyć wielokrotnie. Możemy nawet zwolnić tempo fragmentu, którego zrozumienie przychodzi nam z trudem.

Podsumowanie

Idealną formą nauki może wydawać się mieszanie ze sobą obu form. Jednak wymaga to dodatkowej inwestycji czasu i zasobów. Jeśli takowe się posiada – warto rozważyć! Poniżej krótkie podsumowanie w kilku punktach.

Lekcje indywidualne

✔️ Wspólne granie z nauczycielem
✔️ Kontakt fizyczny (pomoc w osiągnięciu prawidłowej postawy ciała i ułożeniu dłoni)
✔️ Błyskawiczna i częsta interakcja (informacje zwrotne)

❌ Cena
❌ Konieczność dojazdów
❌ Mała elastyczność czasu

Zapisz się na lekcje prywatne z Michałem Przerwą-Tetmajerem tutaj

Kursy online

✔️ Elastyczność miejsca i czasu nauki
✔️ Możliwość wielokrotnego odtworzenia materiałów instruktażowych
✔️ Cena

❌ Brak możliwości wspólnego grania (jam session)
❌ Brak kontaktu fizycznego
❌ Ograniczona interakcja (informacje zwrotne)