Szukaj
Close this search box.
Power chordy na gitarze

Co to jest power chord?

Power chord to akord złożony z prymy i kwinty, często wzbogacany o oktawę. Power chordy są najczęściej wykorzystywane przez gitarzystów i występują najczęściej w gatunkach takich jak rock, punk, grunge i metal.

Jak ustawić palce do zagrania power chordu?

Power chord można złapać na kilka sposobów. Prymę zazwyczaj chwyta się palcem wskazującym (1), kwintę palcem serdecznym (3), a oktawę palcem małym (4). Alternatywnie, kwintę i oktawę można chwycić jednym palcem (serdecznym lub małym), tworząc mini barré..

Częstym problemem, z którym borykają się moi uczniowie, jest tłumienie strun wiolinowych. Aby to poprawić, podczas lekcji gry na gitarze wykonujemy ćwiczenia, które rozwijają uważność, wrażliwość i precyzję w operowaniu palcami.

Poniżej przedstawiam przykładowe, najczęściej spotykane sposoby opalcowania power chordów.

Power chord 1
Power chord 2

Jak odszukać właściwy power chord?

Warto poznać nazwy dźwięków oraz ich rozmieszczenie na piątej i szóstej strunie, co znacznie ułatwia znalezienie odpowiedniego power chordu oraz współpracę z innymi muzykami podczas prób zespołu. Poniżej przedstawiam czternaście chwytów w standardowym strojeniu gitary.

Power Chordy

Nietypowe chwyty power chordów

Czasami power chordy są grane inaczej, na przykład z użyciem rurki slide czy korzystając z alternatywnych strojów gitary. Żeby świadomie korzystać z power chordów oraz wszelkich innych zagadnień muzycznych warto poznać podstawy zasad muzyki i kształcić słuch muzyczny, do czego bardzo zachęcam!

Czy power chordy trzeba grać głośno?

Power chordy to przede wszystkim doskonała zabawa cięższymi brzmieniami gitary. Do ich gry warto wyposażyć się w gitarę elektryczną, odpowiedni wzmacniacz i przester. Warto dodać, że granie na przesterach w domu, czy na lekcji gry na gitarze nie musi być głośne. Wiele wzmacniaczy ma dwa niezależne pokrętła: gain do nasycenie przedwzmacniacza/przesteru oraz volume do ustawienia ostatecznej, odpowiedniej do sytuacji głośności.