logo

Ukulele czy gitara?

Gitara i ukulele

Ukulele czy gitara? Co wybrać?

Wiele osób, które planują rozpocząć naukę muzyki zadaje sobie to pytanie. Zastanawiają się, który instrument atrakcyjniej brzmi? Na którym łatwiej nauczyć się grać? Który lepiej sprawdzi się w podróży, itp. Postaram się w sposób wyczerpujący odpowiedzieć na to pytanie. Bez względu na podjętą decyzję zapraszam do nauki gry. Udzielam lekcji na obu instrumentach.

Ukulele i małe gitary

Standardowe ukulele sopranowe ma długość 53 cm. W zależności od linii lotniczej i wykupionej opcji, jest szansa, że zmieści się nawet do bagażu podręcznego podczas lotu samolotem. Pozostałe dwa popularne typy czyli koncertowe (58cm) i tenorowe (66cm) już mogą budzić podejrzenia podczas kontroli 🙂 Nadal są to jednak zdecydowanie bardziej poręczne instrumenty od gitary. Zmieszczą się w bagażniku każdego samochodu.

Choć można znaleźć na rynku gitary o długości +/- 76 cm (Startone CG851 1/4), to bogatszy wybór zaczyna się od +/- cm 86 (Martin LX1). W internetowych sklepach muzycznych warto zajrzeć do poniższych kategorii:

  • 0, 00, 000, OM
  • 1/4, 1/2, 3/4, 7/8
  • Parlor
  • Folk
  • Modele z Krótka Menzura

Na rynku dostępne są małe gitary akustyczne, klasyczne i elektryczne. Zainteresowanych różnicami pomiędzy tymi trzema zapraszam do poniższych artykułów:

Czy potrzebujesz własnej gitary do ćwiczeń?

Gitara dla początkujących

Guitalele / Guitarlele wypełnia lukę

Nie każdy wie, że istnieje instrument, który posiada 6 strun jak gitara, a długość ma bardziej zbliżoną do ukulele, czyli około 70 cm (Yamaha GL1). Guitarlele stroi się tak samo jak ukulele, czyli kwartę czystą wyżej niż pierwsze cztery struny gitary (ewentualnie można stroić tak samo jak gitarę). Jest to kompromis pomiędzy ukulele, a gitarą, pozwalający na ćwiczenie repertuaru stricte gitarowego na bardzo małym instrumencie.

Duże gitary akustyczne

Najbardziej popularną wielkością gitary akustycznej, czyli Dreadnought cechuje brzmienie, którego nie da się zastąpić. Jeśli ktoś kocha klasyczne brzmienie gitary akustycznej musi pogodzić się z długością instrumentu około 103 cm. Oprócz typowego rozmiaru Dreadnought istnieją mniejsze: Parlor, Auditorium oraz większe: Jumbo.

Ilość strun i rejestr instrumentów

Ukulele ma zaledwie 4 struny. Gitara ma ich 6. To wpływa na fakturę muzyczną, ilość głosów możliwych do poprowadzenia w tym samym czasie. Wpływa to też na odległość od najniższego dźwięku do najwyższego na gryfie, możliwą do chwycenia jedną ręką. Nie to jednak wydaje mi się najistotniejsze, a skale instrumentów, czyli zakresy dźwięków wydawanych przez instrumenty muzyczne.

Jak widać z poniższej tabeli ilość dźwięków znacznie różni się w zależności od instrumentu. Gitara ma ponad dwukrotnie większą skalę od ukulele sopranowego. Z doświadczenia wiem, że na ukulele sopranowym wielu melodii nie da się zagrać w dowolnej tonacji, a gra polifoniczna jest znacznie utrudniona. Z tego powodu osobom, które planują grać coś więcej poza akompaniamentem do śpiewu polecam zakup co najmniej ukulele tenorowego i założenie strun Low G. Może się okazać, że dopiero gitara spełni oczekiwania miłośników fingerstylu. Znajdą się też amatorzy gitar 7 strunowych…

Instrumentilość strunilość progównajniższy dźwięknajwyższy dźwiękilość dźwięków
Ukulele sopranowe412C4A521
Ukulele koncertowe415C4C624
Ukulele tenorowe (Low G)419G3 (Low G)E633
Guitralele617A2D641
Gitara620E2C644
Rejestr ukulele, guitalele i gitary. Ilość progów może różnić się w zależności od marki i modelu.

Wielkość instrumentu, wielkość dłoni, a wygoda gry

W tym przypadku istotna jest długość menzury (odległość od siodełka do mostka) i szerokość siodełka (z czego wynika szerokość odstępów między strunami). Te dwa czynniki decydują o tym, czy palec z łatwością zmieści się w miejscu, w którym trzeba docisnąć strunę. Warto jednak pamiętać, że w tej kwestii wiele znaczą też umiejętności osoby grającej.

W przypadku ukulele oraz gitar klasycznych sprawa jest prosta. Im większe ukulele/gitara klasyczna, tym dłuższa menzura i prawdopodobnie szersze siodełko. Z gitarami akustycznymi i elektrycznymi niestety sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Można spotkać niewielkie instrumenty z pełnowymiarową skalą. Szerokości siodełek też bywają zaskakująco różne.

Instrumentdługość menzuryszerokość mostka
Ukulele sopranowe33 cm35 mm
Ukulele koncertowe38 cm35 mm
Ukulele tenorowe (Low G)43 cm38 mm
Guitralele43 cm48 mm
Gitara 1/254 cm48 mm
Gitara 3/460 cm48 mm
Gitara 4/465 cm52 mm
Gitara elektryczna Gibson Les Paul63 cm43 mm
Gitara elektryczna Fender Stratocaster65 cm42 mm
Gitara akustyczna61-65 cm43 mm
Długość menzury ukulele, guitalele i gitary. Ilość progów może różnić się w zależności od marki i modelu. Długość menzury może różnić się w zależności od marki i modelu.

Wielkość instrumentu, a brzmienie

O brzmieniu można napisać w dużym uproszczeniu, że im większy instrument, tym brzmienie będzie bardziej nasycone niskimi częstotliwościami. Jednak na brzmienie wpływa tak wiele czynników (materiał, z którego wykonany jest instrument, jakość wykonania, struny, umiejętności osoby grającej i wiele więcej), że trudno jednoznacznie przewidzieć ostateczny efekt. Trzeba samemu posłuchać.

Umysł najważniejszy

Każdy instrument może pomóc rozwijać muzykalność i dawać wiele satysfakcji. Warto pamiętać, że nauka muzyki to przede wszystkim rozwój pamięci i wyobraźni muzycznej. Dlatego bez względu na ostateczny wybór, życzę wielu wspaniałych dźwięków!

Latest Post