logo
Szukaj
Close this search box.

Skala bluesowa

kolaż skala gitara

Skala bluesowa – o co chodzi?

W wyniku zetknięcia kultury anglosaskiej i afrykańskiej w Ameryce Północnej na przełomie XIX i XX wieku, zaczęło powstawać wiele nowych, niesamowitych gatunków muzycznych. Blues, jazz, gospel, ragtime wykorzystywały melodykę nie spotykaną wcześniej w muzyce europejskiej. Charakterystyczne dźwięki, które nie występowały wcześniej w europejskich skalach muzycznych nazwano blue notes. To właśnie te dźwięki dodane do znanych Europejczykom wcześniej skal takich jak: gama dur naturalna, pentatonika molowa, pentatonika durowa tworzą skale bluesowe.

Blue notes

Gama durowa posiada siedem stopni, o czym pisałem w osobnym wpisie. Jeśli obniżymy III, V i VII stopień uzyskamy blue notes.

Skala bluesowa na gitarze
Blue notes w tonacji C

Najbardziej rozpowszechnioną wśród gitarzystów skalą bluesową jest heksatonika (skala zbudowana z sześciu różnych stopni) bluesowa w dwóch odmianach: molowej i durowej. To jednak molowa odmiana zawiera wszystkie trzy blue notes. Można ją usłyszeć w wielu improwizacjach Jimmi Hendrixa, czy Erica Claptona.

Skala bluesowa molowa

Nagraniem które doskonale prezentuje użycie skali bluesowej molowej (nagranie lekko powyżej tonacji F-dur) jest Sweet Home Chicago w oryginalnym wykonaniu Roberta Johnsona. Ten standard jest często jednym z pierwszych, który gram z uczniami na lekcjach gry na gitarze.

Skala bluesowa na gitarze
Skala bluesowa molowa w tonacji C

Skala bluesowa durowa

Przykładem melodii z użyciem skali bluesowej durowej w tonacj B-dur (H-dur) jest Don’t Worry Be Happy Bobby McFerrina

Skala bluesowa na gitarze
Skala bluesowa durowa w tonacji C

Skala bluesowa o dziesięciu różnych stopniach

Jeśli do gamy dur naturalnej dodamy wszystkie trzy blue notes uzyskamy aż 10 dźwięków.

Skala bluesowa na gitarze
Skala dur naturalna z dodanymi blue notes

Gitarzystą, który wspaniale potrafi korzystać ze wszystkich dźwięków gamy durowej ubarwiając je blue notes jest niewątpliwie B.B.King. Polecam uwadze poniższe wideo

Na zakończenie posłuchajcie solówki Erica Claptona do standardu Corrina, Corrina, w której wspaniale przeplata bluesowe heksatoniki: molową z durową.

Powiązane artykuły

Gama moll

Gama dur