logo
Szukaj
Close this search box.

Integrowanie umiejętności gry na gitarze

Zintegrowane umiejętności gry na gitarze

Na lekcjach gry na gitarze, które prowadzę, obserwuję wiele różnorodnych aspiracji. Niektórzy marzą o występach przed publicznością. Inni chcieliby zagrać ulubione riffy gitarowe razem z nagraniami ulubionych gitarzystów. Jeszcze inni chcieliby dołączyć do jam session. Jednak niezależnie od tego, jakie są aspiracje, dobrze jest nauczyć się integrować zdobyte umiejętności. To pomaga praktykować grę na gitarze w swój ulubiony sposób. Integrować, czyli harmonijnie łączyć wszelkie poznane aspekty gry na gitarze w docelową formę muzyczną. Okazuje się, że nie jest to takie proste.

Skrolowanie gitarowych zagadnień

Lubimy skupiać się na wąskim zagadnieniu. Nierzadko spotkałem się z sytuacją, w której uczeń przez tydzień wałkował nowo poznaną gamę. Z tego powodu zapominał melodie kilku ostatnio granych utworów. Albo odwrotnie. Uczeń tak intensywnie szlifował temat utworu, że całkowicie zapomniał, w jakich tonacjach graliśmy utwory z repertuaru. Skakanie od jednej ciekawostki do innej, przechodzenie od jakiegoś lick’u do innego, niczym nie powiązanego riffu sprawia, że w głowie zostaje bałagan. Zlepek wielu niezintegrowanych informacji, z którymi trudno nam coś zrobić. Istnieje silna pokusa skupienia się na nowo poznanej rzeczy, przez co znika z oczu szerszy kontekst. A czym może być ten szerszy kontekst?

Solidny kontekst dla gitarzysty - repertuar

Proponuję stworzyć założenie, że naszym kontekstem jest od 30 do 180 minut nieprzerwanej gry na gitarze, opartej na dobrze dobranym repertuarze. Nie jest istotne, czy jest to profesjonalny występ na scenie, czy hobbystyczne granie do backing track-ów. Nawet początkujący amator jest w stanie dość szybko stworzyć sobie taki kontekst. Wystarczy nauczyć się 3-4 bardzo prostych piosenek zawierających temat, akompaniament i przestrzeń na poszukiwanie własnej ekspresji – solówek. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zapraszam na lekcje gry na gitarze. Osoba o średnim poziomie zaawansowania nie będzie miała najmniejszego problemu ze stworzeniem takiego kontekstu. Zaawansowani gitarzyści zawsze mają taki kontekst.

Taki kontekst można przedstawić w formie osi czasu, na której kolejno pojawiają się różnego rodzaju umiejętności: intro, temat, solówka, akompaniament, zakończenie, riff, zagrywka, akordy, skale, licki, dwudźwięki, blue notes, itp. Integrowanie umiejętności polega na ciągłym powracaniu do tego kontekstu. Każda nowo zdobyta umiejętność powinna mieć swoje miejsce na tej osi czasu. Każde zagadnienie, którym się zainteresuję, powinno spotkać się z refleksją na temat tego, w jaki sposób zostanie ono użyte na potrzeby mojej zabawy – mojego performance’u. Ponadto, wykonanie takiego repertuaru w całości daje nam informacje, nad czym warto popracować. Zapraszam na lekcje i wspólne jam session!