Dziś opiszę relację strun gitary do dźwięków na pięciolinii oraz do klawiszy fortepianu.
Większość osób we wczesnym dzieciństwie poznała szereg sylab do re mi fa sol la si do i nauczyła się śpiewać tę melodię. Warto też poznać szereg dźwięków C D E F G A B C, który odpowiada powyższym sylabom oraz dźwiękom gamy C-dur. Jeśli dźwięki te zaczniemy wypowiadać zaczynając od szóstego z kolei, uzyskamy początek alfabetu: A B C D E F G.
Instrumenty klawiszowe mają bardziej przejrzystą strukturę dźwięków.
Żeby lepiej przyjrzeć się układowi tych dźwięków na klawiaturze, warto podejść do fortepianu, a jeśli ktoś nie posiada żadnego instrumentu klawiszowego, zachęcam do zainstalowania w telefonie jednej z setek aplikacji. Moją ulubioną jest aplikacja o nazwie Piano Dla Ciebie. Dźwięki gamy C-dur odpowiadają białym klawiszom fortepianu.
Struny gitary odpowiadają dźwiękom o konkretnej wysokości.
Struny gitary nastrojone są na poszczególne dźwięki wyżej opisanego szeregu. Najczęściej są to dźwięki E A D G B E. Numerujemy je od najcieńszej do najgrubszej. Od najwyżej brzmiącej do najniżej brzmiącej. Można je przedstawić posługując się odniesieniem do klawiszy fortepianu, lub na pięciolinii.
W czasie lekcji gry na gitarze zasady muzyki wplatam między praktykę. Dzięki temu moi uczniowie wiedzą w jakiej tonacji znajdują się w trakcie grania utworu i potrafią dobierać odpowiednie skale do improwizacji.


Mam nadzieję, że zrozumienie tej prostej zależności ułatwi orientację na gryfie i dalsze odkrywanie interesujących melodii i akordów z pomocą gitary.