logo
Szukaj
Close this search box.

Struny gitary na pięciolinii

struny gitary

Dziś opiszę relację strun gitary do dźwięków na pięciolinii oraz do klawiszy fortepianu.

Większość osób we wczesnym dzieciństwie poznała szereg sylab do re mi fa sol la si do i nauczyła się śpiewać tę melodię. Warto też poznać szereg dźwięków C D E  F G A B C, który odpowiada powyższym sylabom oraz dźwiękom gamy C-dur. Jeśli dźwięki te zaczniemy wypowiadać zaczynając od szóstego z kolei, uzyskamy początek alfabetu: A B C D E F G.

Instrumenty klawiszowe mają bardziej przejrzystą strukturę dźwięków.

Żeby lepiej przyjrzeć się układowi tych dźwięków na klawiaturze, warto podejść do fortepianu, a jeśli ktoś nie posiada żadnego instrumentu klawiszowego, zachęcam do zainstalowania w telefonie jednej z setek aplikacji. Moją ulubioną jest aplikacja o nazwie Piano Dla Ciebie. Dźwięki gamy C-dur odpowiadają białym klawiszom fortepianu.

Struny gitary odpowiadają dźwiękom o konkretnej wysokości.

Struny gitary nastrojone są na poszczególne dźwięki wyżej opisanego szeregu. Najczęściej są to dźwięki E A D G B E. Numerujemy je od najcieńszej do najgrubszej. Od najwyżej brzmiącej do najniżej brzmiącej. Można je przedstawić posługując się odniesieniem do klawiszy fortepianu, lub na pięciolinii.

W czasie lekcji gry na gitarze zasady muzyki wplatam między praktykę. Dzięki temu moi uczniowie wiedzą w jakiej tonacji znajdują się w trakcie grania utworu i potrafią dobierać odpowiednie skale do improwizacji.

struny na klawiszach fortepianu
Struny gitary na klawiaturze fortepianu
Struny gitary na pięciolinii
Struny gitary na pięciolinii

Mam nadzieję, że zrozumienie tej prostej zależności ułatwi orientację na gryfie i dalsze odkrywanie interesujących melodii i akordów z pomocą gitary.