Przejdź do treści

Dziecko uczy się gry na gitarze? Najlepiej w duecie z rodzicem!

  • przez
Carter Family

Nauka gry na gitarze w duecie: dziecko i rodzic

Od pewnego czasu oferuję lekcje gry na gitarze dla duetów: dziecko i rodzic. Uznałem, że dla dziecka nie będzie lepszej zabawy niż wspólne granie z mamą lub tatą. Jak się okazało, pomysł był trafiony w dziesiątkę!

Polecam wspólną naukę gry na gitarze

Gdy dzwonią do mnie rodzice, żeby zapytać o możliwość zapisania swojej pociechy na zajęcia, natychmiast zadaję pytanie, czy jest w rodzinie ktoś dorosły, kto chciałby uczyć się razem z dzieckiem. Nie wiąże się to z żadnym dodatkowym kosztem: opiekun może dołączyć gratis. Najczęściej okazuje się, że gra na gitarze to niespełnione marzenie jednego z rodziców. W ten sposób wśród moich uczniów pojawia się coraz więcej rodzinnych duetów, a zdarzają się również i tria.

Jak wygląda taka wspólna lekcja? Opracowałem znane standardy różnych gatunków muzycznych tak, żeby można było je grać na 2 lub 3 gitary z podziałem na role. Jedna gitara wykonuje główny motyw, druga akompaniuje, potem następuje zmiana, ktoś gra solówkę, itd. Nawet jeśli każdy członek rodzinnego zespołu gra na trochę innym poziomie, nie stanowi to problemu. Poszczególne partie dostosowuję tak, żeby były przyjemnym wyzwaniem dla grającego, a zarazem wzbogacały wspólnie grany utwór.

Zalety wspólnej nauki gry na gitarze

Jedną z zalet wspólnego grania jest to, że budowanie repertuaru następuje szybko, a wraz z nim płynie satysfakcja, przyjemność z gry i bezcenne doświadczenie. Łatwiej jest nauczyć się pięciu piosenek w duecie niż jednej aranżacji na gitarę solo. Dzięki temu, w krótkim czasie można wykonać cały set utworów i cieszyć się wspólnym muzykowaniem. To z kolei daje zarówno solidne podstawy gry zespołowej jak i podwaliny pod grę fingerstyle.

Jednak z mojego punktu widzenia główną zaletą wspólnej nauki jest podzielenie odpowiedzialności za postępy w nauce między dziecko a osobę dorosłą. Każdy odpowiada w równym stopniu za brzmienie zespołu. Tworzy się relacja partnerska. Dziecko jest zmotywowane do grania w najzdrowszy sposób, czyli dzięki czynnemu zaangażowaniu rodzica. Doskonalenie techniki przychodzi w naturalny sposób, jest potrzebne do tego, żeby wspólnie zagrać kolejny utwór – a nie dla abstrakcyjnych, bo dla dziecka odległych w czasie przyszłych sukcesów.

Zapisz się wspólnie ze swoim dzieckiem na lekcje gry na gitarze z Michałem Przerwą-Tetmajerem.

Kolejną zaletą jest wspólna wymiana doświadczeń poza lekcjami. Dzieci chwytają pewne zagadnienia błyskawicznie i intuicyjnie. Za to dorośli znają sprawdzone strategie uczenia się. Dzięki połączeniu tych strategii i wspólnemu graniu w domu efekty przychodzą znacznie szybciej.

Wspólna pasja

Gra na gitarze, to nie tylko ruszanie palcami. Niezwykle istotny jest kontekst społeczny. Dzielenie pasji do muzyki wspólnie z rodzicem to gwarancja trwałej motywacji do ćwiczeń oraz inwestycja w miłe wspomnienia z dzieciństwa!