logo
Szukaj
Close this search box.

Dziecko uczy się gry na gitarze? Najlepiej w duecie z rodzicem!

Rodzina i gitara

Nauka gry na gitarze w duecie: dziecko i rodzic

Od pewnego czasu oferuję lekcje gry na gitarze dla duetów: dziecko i rodzic. Uznałem, że dla dziecka nie będzie lepszej zabawy niż wspólne granie z mamą lub tatą. Jak się okazało, pomysł był trafiony w dziesiątkę!

Polecam wspólną naukę gry na gitarze

Gdy dzwonią do mnie rodzice, żeby zapytać o możliwość zapisania swojej pociechy na zajęcia, natychmiast zadaję pytanie, czy jest w rodzinie ktoś dorosły, kto chciałby uczyć się razem z dzieckiem. Nie wiąże się to z żadnym dodatkowym kosztem: opiekun może dołączyć gratis. Najczęściej okazuje się, że gra na gitarze to niespełnione marzenie jednego z rodziców. W ten sposób wśród moich uczniów pojawia się coraz więcej rodzinnych duetów, a zdarzają się również i tria.

Jak wygląda taka wspólna lekcja? Opracowałem znane standardy różnych gatunków muzycznych tak, żeby można było je grać na 2 lub 3 gitary z podziałem na role. Jedna gitara wykonuje główny motyw, druga akompaniuje, potem następuje zmiana, ktoś gra solówkę, itd. Odmienny poziom zaawansowania uczestników rodzinnego jam-session, nie stanowi to problemu. Poszczególne partie dostosowuję tak, żeby były przyjemnym wyzwaniem dla grającego, a zarazem wzbogacały wspólnie grany utwór.

Zalety wspólnej nauki gry na gitarze

Jedną z zalet wspólnego grania jest to, że budowanie repertuaru następuje szybko, a wraz z nim płynie satysfakcja, przyjemność z gry i bezcenne doświadczenie. Łatwiej jest nauczyć się pięciu piosenek w duecie niż jednej aranżacji na gitarę solo. Dzięki temu, w krótkim czasie można wykonać cały set utworów i cieszyć się wspólnym muzykowaniem. To z kolei daje zarówno solidne podstawy gry zespołowej jak i podwaliny pod grę fingerstyle.

Dużą zaletą wspólnej nauki jest podzielenie odpowiedzialności za postępy w nauce między dziecko, a osobę dorosłą. Każdy odpowiada w równym stopniu za brzmienie zespołu. Tworzy się relacja partnerska. Dziecko jest zmotywowane do grania w najzdrowszy sposób, czyli dzięki czynnemu zaangażowaniu rodzica. Doskonalenie techniki przychodzi w naturalny sposób, jest potrzebne do tego, żeby wspólnie zagrać kolejny utwór – a nie dla abstrakcyjnych, bo dla dziecka odległych w czasie przyszłych sukcesów.

Kolejną zaletą jest wspólna wymiana doświadczeń poza lekcjami. Dzieci chwytają pewne zagadnienia błyskawicznie i intuicyjnie, za to dorośli znają sprawdzone strategie uczenia się. Dzięki połączeniu tych modeli nauki i wspólnemu graniu w domu, efekty przychodzą znacznie szybciej.

Wspólna pasja

Gra na gitarze, to nie tylko ruszanie palcami. Niezwykle istotny jest kontekst społeczny. Dzielenie pasji do muzyki wspólnie z rodzicem to gwarancja trwałej motywacji do ćwiczeń oraz inwestycja w miłe wspomnienia z dzieciństwa!