Gra na gitarze (nie) boli

  • by
Nauka gry na gitarze - Michał Przerwa-Tetmajer - Logo

Co może boleć gitarzystów?

Nauka muzyki daje wiele przyjemności i satysfakcji. Jednak gra na gitarze, jak każda aktywność manualna może przysporzyć pewnych dolegliwości. Gitarzyści nierzadko skarżą się na bóle opuszków palców, nadgarstków, pleców, itp. Postaram się opowiedzieć w kilku słowach o zachowaniu zdrowia z mojego punktu widzenia – praktykującego gitarzysty.

Zdrowy tryb życia

Po pierwsze zdrowy styl życia. Nawet najlepsza technika gry na gitarze nie zastąpi systematycznego ruchu, zdrowej diety, masaży, stretchingu i snu. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o to, żeby żyć zdrowo.

Technika gry na gitarze a zdrowie

Po drugie należy zdać sobie sprawę z tego, że nie istnieje jedna najlepsza technika gry na gitarze. W zależności od gatunki, tradycji, instrumentu, budowy ciała oraz wielu innych czynników można na gitarze grać w bardzo różny sposób. Istnieją jednak uniwersalne zasady wspólne dla wszystkich technik, które są zdrowe dla naszego organizmu.

Ergonomia gry na instrumencie

Ergonomia ruchu jest jedną z takich zasad. Należy szukać rozwiązań, które wymagają najmniejszego wysiłku zapewniając jednocześnie optymalne brzmienie. Oszczędności energetycznych można szukać zarówno w sile napięcia mięśni jak i w odległościach, które pokonują nasze dłonie i palce.

Prawidłowa praca mięśni

Pulsacyjna praca mięśni, to kolejna zasada. Żaden mięsień nie powinien być trwale spięty. W trakcie gry warto szukać możliwości rozluźniania mięśni kiedy ich praca nie jest konieczna. Co 5-10 minut warto rozluźnić ręce i opuścić je w kierunku podłogi. Z tego samego powodu co 45 minut trzeba zrobić przerwę od gry na gitarze, żeby nasze mięśnie pleców i ramion mogły odpocząć. W tym celu warto pójść na spacer lub pogimnastykować się.

Oddychanie

Swobodne oddychanie to trzecia i ostatnia zasada, na którą zwracam uwagę. Oddech zapewnia prawidłową pracę mięśni oraz ich regenerację. Koncentracja, która towarzyszy nauce gry na gitarze może zaburzyć prawidłowe oddychanie. Dlatego temu zagadnieniu trzeba poświęcać dodatkowy czas. Każdą partię gitarową należy doprowadzić do stanu, w którym można ją wykonać przy jednoczesnym obserwowaniu własnego swobodnego oddechu.

Zapisz się na lekcje gry na gitarze do Michała Przerwy-Tetmajera. Zapytaj o wolne terminy.

Praktyczne wskazówki

Wymienione przeze mnie zagadnienia są złożone i wymagają nieustannego doskonalenia na każdym etapie nauki. Polecam uczyć się poprzez wnikliwe obserwowanie i naśladowanie gitarzystów, którzy mają łatwość i swobodę gry. Doświadczony pedagog może pomóc w osiągnięciu maksymalnej ergonomii, zwróci uwagę na rozluźnianie mięśni oraz pracę z oddechem.