logo
Szukaj
Close this search box.

Jak ułożyć ramię na gitarze?

Prawe ramię gitarzysty

Jak ułożyć ramię na gitarze?

W czasie lekcji gry na gitarze omawiamy postawę gitarzysty i pozycję gitary względem ciała. Jednym z istotnych aspektów jest ułożenie prawego ramienia na korpusie i idący za tym kąt gitary względem ciała.

Posiadamy płaszczyznę czołową (łac.: planum frontale), która dzieli ciało ludzkie na część przednią i tylną. Niektórzy początkujący gitarzyści mają wyobrażenie, że gitara powinna być osadzona w tej płaszczyźnie. Jednak w wyniku ułożenia prawego ramienia i idącym za tym naciskiem na korpus gitary, gitara skręca w stronę płaszczyzny strzałkowej (łac.: plana sagittale), która dzieli ciało ludzkie na część prawą i lewą. Gryf gitary tym samym wysuwa się do przodu. Do pewnego stopnia jest to prawidłowa pozycja.

Całkowite rozluźnienie prawego ramienia, oddanie ciężaru, a tym samym spory nacisk na korpus gitary może stanowić problem. Zbytnie skręcenie gitary w kierunku płaszczyzny strzałkowej sprawia, że gryf staje się niewidoczny, a pierwsza pozycja staje się odległa i wymusza dalekie sięganie lewą ręką.

Sposoby przeciwdziałania nadmiernemu skrętowi gitary

Istnieje kilka sposobów przeciwdziałania tej sile:

  1. Gitara na pasku
  2. Gitara z dużym korpusem/pudłem rezonansowym
  3. Nacisk prawej nogi na dolny róg gitary
  4. Odwodzenie prawego ramienia od ciała

Gitara zawieszona na pasku

Gitara zawieszona na pasku jest poddawana sile grawitacji. Im cięższa gitara, tym siła grawitacji oddziaływuje mocniej stabilizując gitarę. Dzięki temu prawa ręka może się rozluźnić, oddać ciężar. Gitara mimo tego nie skręca w stronę płaszczyzny strzałkowej w sposób, który stałby się uciążliwy. Gitara położona na prawym udzie w pozycji siedzącej jest zdecydowanie bardziej podatna na rotację.

W czasie lekcji gry na gitarze proponuję uczniom zarówno grę w pozycji siedzącej i stojącej.

Gitara z dużym korpusem/pudłem rezonansowym

Zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej gitara z dużym korpusem lub pudłem rezonansowym taka jak jazzowa gitara typu ES-175 albo akustyczna gitara dreadnought daje możliwość oddania ciężaru prawego ramienia w taki sposób, że siła nacisku skierowana jest w dół, a nie do tyłu, co zapobiega rotacji gitary w stronę płaszczyzny strzałkowej.

Podczas występów, oraz prowadząc lekcje gry na gitarze w mojej pracowni w Warszawie używam zarówno gitar z cienkim i grubym korpusem.

Gitara z dużym korpusem

Nacisk prawej nogi na dolny róg gitary

W pozycji siedzącej dolny róg gitary w odpowiednim kształcie może oddziaływać siłą na prawą nogę. Jest to siła stanowiąca kontrę dla ucisku ramienia na korpus. W ten spoób można zapobiec nadmiernemu skrętowi gitary. Założenie prawej nogi na lewą może dodatkowo wzmocnić ten efekt.

Dolny róg gitary elektrycznej

Odwodzenie prawego ramienia od ciała

Odwodzenie prawego ramienia od ciała, a tym samym zmniejszenie siły oddziałującej na korpus jest kolejnym sposobem. Permanentne napięcie odwodziciela ramienia w dłuższej perspektywie może powodować innego rodzaju problemy z gitarową techniką, ponieważ co do zasady, szukamy rozluźnienia wszędzie, gdzie to jest możliwe.